Vitiligoda 2013 Tedavisi

Genelde edinilmiş bir durum olarak görülen vitiligo, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak, belirli genetik özelliklere sahip ailelerde hastalığa yatkınlık görülmektedir. Kontrasta bağlı olaraki koyu tenli kişilerde daha belirgindir. Vitiligo'nun nedeni tam bilinmemekle beraber pigment üreten melanosit hücreleri olan melanositlerin deri veya çevre dokulara hasar vermeksizin seçici kaybına bağlı olarak otoimmünite üzerinde durulmaktadır.

Vitiligo tedavisinde kerevizin doğal bir ilaç kabul edildiği yaygın bir şekilde biliniyor. Kerevizin yüksek psoralen içeriğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Doğal bitkilerden elde edilen psoralen, vitiligo tedavi yöntemlerinden olan fototerapi de yıllardır kullanılmaktadır. Psoralen deriden emilebilir, kontakt dermatitisin oluşumunda rol oynar ve ışığa duyarlılık oluşturur, bir tür furokumarin dir. Psoralen ultraviyole ışınlarıyla birleştirilerek insanlarda sedef ve vitiligo hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Kereviz de doğal psoralen içererek güneş ışığıyla birleşince cilt reaksiyonu yaratarak cildi uyarır.

Vitiligo tedavisinde öncelikle dermatoloji takibinde izlenmesi gereken tedavi metodları tamamlanarak ilerlemesinin durması gerekmektedir. Kortikosteroid, PUVA, Psörolen gibi medikal yöntemlerin tamamlanması sonrası tedavi sırası plastik cerrahlara gelir.

Biz plastik cerrahların işi vitiligonun yarattığı kalıcı beyaz alanları kapatmaktır. Yani kamuflaj cerrahisi denebilir. Hücre spreyi yada mikrogreft gibi uygulamalar vitiligo hastalığını tedavi etmez, bıraktığı kalıcı sonuçları kapatmak amacıyla kullanılır.

Mikrogreft tedavisi cildinizde pigment olan koltuk altı kasık bölgesi gibi görünmeyen bir alandan alınan ultra ince greft (cilt yaması) dokusunun çok küçük parçalara ayrılarak , zımpara tedavisi yapılan vitiligo alanına yayılması ve yeniden pigment oluşturması esasına dayanır.

Genelde vitiligo alanının 5/1 i kadar bir alandan alınan greft sahayı kapatmaya yetmektedir. Bu benzetme olarak boya dolu bir kabı suyla inceltmeye benzetilebilir. Daha geniş alan için daha az boya yetebilir.

Mikrogreft uygulamasında yaklaşık 1 saat süren bir uygulama ile cildi zımparalama ve greft alma işi tamamlanır.

Mikrogreftler :

Meme ucu

Dudak

Göz kapağı

Kulak gibi zor bölgeler dahil eller, kollar, gövde, bacaklar

gibi tüm vücutta seçilmiş alanlara uygulanabilir.

 

http://dogadanderman.com/bitkisel/greenstore-pigmentis-set.html

 

 

ETİKET: vitiligo hastalığı, Ahmet maranki vitiligo tedavi, İbrahim Saraçoğlu vitiligo, vitiligo nedenleri, vitiligo bitkisel çözüm, vitiligo bitkisel tedavi, vitiligo genel, vitiligo, vitiligo tedavileri, vitiligo ve tedavisi, vitiligoda son gelişmeler, vitiligoya son, vitiligo belirtileri, vitiiligo kremleri, vitiligo ilaçları