Uykusuzluğa Bitkisel Çözüm

 

Uyku sorunları çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir, bunlardan uyku zaman ve süresinin düzensiz oluşu, vardiya çalışması, alkol ve ilaç bağımlılığı, ağrı ve kaşıntılı hastalıklar, ilaç etkisi (yüksek tansiyon ve tiroit ilaçları gibi), üzüntü, sıkıntı, keder, yabancı çevre sayılabilir.

 

Uyku sorunları uykuya dalma ve uyuma süresi olarak ikiye ayrılabilir.

Gece yattıktan sonra yarım saatten fazla sürede uyuma gerçekleşmiyorsa uykuya dalma sorunu var denir.

Haftada 3 defa normal uyku süresinden önce kalkılıyorsa uyku süresi sorunu var demektir.

Bitkisel ilaçlar öncelikle sinirsel esaslı uykuya dalma sorunlarında kullanılır, kişiyi uykuya hazırlar ve uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olur, uyku seyrini etkilemez. Ertesi gün yorgunluk ve bitkinlik hissedilmez. Bitkisel sakinleştirici ilaçların önemli bir üstünlüğünde uyuşturucu (Narkoz) etki göstermemesidir.

Tedavi: Çarkıfelek otu, lavanta çiçeği ve oğulotu (melisa) yaprağı hafif etkilidir. gündüz sakinleşmek amacı ile kullanılabilir. Çocuklarda gaz sancısı nedeniyle uyku sorunlarında gaz ve kramp giderici etki de gösteren oğulotu (melisa) yaprağı kullanılabilir. Gece sakinleştirici ve uykuya hazırlayıcı olarak kediotu  kökü, lavanta çiçeği, oğulotu (melisa) yaprağı ve şerbetçiotu çiçeği kullanılabilir. Kediotu kökü ve şerbetçiotu çiçeği daha kuvvetli etki yapar.

Depresyon nedeniyle uyku sorunlarında binbirdelik otu ( Sarı kantaron) kullanılır.

Bitkisel sakinleştirici ilaçlar karışım halinde de kullanılmaktadır.

Tedaviye destek olarak akşam saatlerinde içki, sigara, çay, kahve içilmemeli, aç karnına yatılmamalı, akşam yemeğinde hazmı kolay yemekler yenmelidir, televizyon ve bilgisayar yerine kitap okuma tercih edilmelidir, akşam saatlerinde hafif ışıklandırılmış ortamlar sağlanmalıdır, gün boyu yeterli yürüyüş yapılmalı, ağır çok yorucu işlerden sakınılmalıdır.

Uyarı: Bitkisel sakinleştirici ilaçlar kullanıldıktan sonraki 2-3 saat içerisinde otomobil ve makine kullanılmamalıdır, tepki verme yeteneğini etkileyebilir.

Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar:

Kediotu kökü: İnce kıyılmış 2 çay kaşığı kök fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. İhtiyaca göre günde 1-3 fincan çayı taze hazırlanarak içilebilir. Bir fincan çayı akşam saatlerinde, bir fincan çayı yatmadan bir saat önce içilebilir.

Lavanta çiçeği: 1-2 çay kaşığı çiçek fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak ihtiyaca göre günde 2-3 fincan içilebilir.

Oğulotu (melisa) yaprağı: İnce kıyılmış 2 çay kaşığı yaprak fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Akşam saatlerinde 1-2 fincan çayı içilebilir.

Şerbetçiotu çiçeği: İnce kıyılmış 1 çay kaşığı çiçek fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak bir fincan ikindi vakti, bir fincan akşam yemeğinden sonra içilebilir.

Haricen Kullanılan Bitkisel İlaçlar:

Kediotu kökü: İnce kıyılmış 50-100 gr kök üzerine 2 litre kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 15 dakika bekletilir, süzülür. Sulu kısım banyo suyuna ilave edilir, yatmadan 1 saat önce banyo yapılır, banyoda 20 dakika kalınır. Oğulotu (melisa) yaprağı ve şerbetçiotu çiçeği ile birlikte kullanılabilir. Sadece kediotu kökü kullanılacaksa, kokusu hoş olmadığı için banyoya az miktarda arzu edilen doğal koku maddesi ilave edilebilir.

Lavanta çiçeği: 100 gr lavanta çiçeği üzerine 2 litre kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilir, süzülür. Sulu kısım banyo suyuna ilave edilir, yatmadan 1 saat önce banyo yapılır, banyoda 20 dakika kalınır. Oğulotu yaprağı ile birlikte kullanılabilir.

Oğulotu (melisa) yaprağı: Kıyılmış 20 gr yaprak üzerine 500 ml kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilir, süzülür. Sulu kısım banyo suyuna ilave edilir, yatmadan 1 saat önce banyo yapılır, banyoda 20 dakika kalınır. Kediotu kökü ve şerbetçiotu çiçeği ile birlikte kullanılabilir.

Şerbetçiotu çiçeği: Kıyılmış 20 gr çiçek üzerine 500 ml kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilip süzülür. Yatmadan 1 saat önce banyo yapılır, sulu kısım banyo suyuna ilave edilir, banyoda 20 dakika kalınır. Kediotu kökü ve şerbetçiotu çiçeği ile birlikte kullanılabilir.

Karışım Halinde Kullanılan Bitkisel İlaçlar:

Kediotu kökü + Şerbetçiotu çiçeği + Çarkıfelek otu karışımı

Örnek bir karışım şöyle olabilir:

Kediotu kökü (kıyılmış) 80 gr

Şerbetçiotu çiçeği (kıyılmış) 60 gr

Çarkıfelek otu (kıyılmış) 10 gr

2 çay kaşığı karışım üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. çayı taze hazırlanarak gün boyu 2-4 defa içilebilir.

Kediotu kökü + Şerbetçiotu çiçeği + Oğulotu (melisa) yaprağı karışımı

Örnek bir karışım şöyle olabilir:

Kediotu kökü (kıyılmış) 50 gr

Şerbetçiotu çiçeği (kıyılmış) 10 gr

Oğulotu yaprağı (kıyılmış) 50 gr

2 çay kaşığı karışım fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 2-4 defa içilebilir.

Kediotu kökü + Şerbetçiotu çiçeği karışımı

Örnek bir karışım şöyle olabilir

Kediotu kökü (kıyılmış) 90 gr

Şerbetçiotu çiçeği (kıyılmış) 10 gr

1-2 çay kaşığı karışım fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenip süzülür. Çayı taze hazırlanarak günde 2-4 defa içilebilir.

Sakinleştirici Çay (Standart I)

Kediotu kökü (kıyılmış) 40 gr

Şerbetçiotu çiçeği (kıyılmış) 20 gr

Oğulotu (melisa) yaprağı (kıyılmış) 15 gr

Bahçe nanesi yaprağı (kıyılmış) 15 gr

Turunç kabuğu (kıyılmış) 10 gr

1-1, 5 çay kaşığı karışım fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenip süzülür. Çayı taze hazırlanarak ihtiyaca göre günde 1-5 defa içilebilir.

 

Etiketler: Uykusuzluk, uyku, sorunları, uyuyamama, bitkinlik, gece, uykusu, maranki, Saraçoğlu, doğadanderman, bitkisel, çözüm, bursa, doğadan derman