Siroz Bitkisel Tedavisi

 

Siroz hastalığının tedavisine yardımcı olarak çeşitli bitkilerden hazırlanan kürler kullanılmaktadır.Bu kürlerin tarifi ve kullanımı aşağıdaki yazımızdadır.

*Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı hindiba kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.

* Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kiraz çöpü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mübarek dikeni (meyveleri) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir. Böbreklerinden rahatsız olanların kullanmamaları gerekmektedir.

* Bir çay bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kurt pençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah kahvaltılarından yarım saat önce yudumlanarak içilir. Ağır vakalarda bu doz uzun arayla iki çay bardağına çıkartılabilir.

* Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında eğir kökü katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra, süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ihyana kadar bırakılıp ardından, gün içinde yudumlanarak içilir.

* Bir litre suyun içine bir avuç havanda dövülmüş ardıç tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir çay bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış mısır püskülü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir çay bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine yarım çay kaşığı kadın tuzluğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek ve soğutulup gün içinde uzun aralıklarla içilir. Bitkinin zehirli olmasından ötürü verilen dozu aşmamak ve doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

* Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı havanda dövülmüş kereviz tohumu ile bir avuç ince kıyılmış maydanoz katılıp kaynatıl-masının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine yarım çay kaşığı yabani mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde uzun aralıklarla içilir.

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı zerdeçal katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde uzun aralıklarla içilir.

* Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı oranında kokulu yapışkan otu katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra, süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ihyana kadar bırakılıp ardından, gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.

* Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış ak huş ağacı yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış lahana yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

 

Etiket: Siroz, karaciğer, cartege, hepatit, maranki, doğadanderman, saraçoğlu, bursa, bitkisel tedavi, doğadan derman