Sinirlere İyi Gelen Bitkiler

Sürekli sinirli olmak basit sorunların bile karmaşık bir hal almasına, insan ilişkilerinde pek çok güçlük yaşanmasına yol açacaktır.  Kaygı, gerginlik, stres benzeri sorunlar hayatınızı etkilemeye başladıysa bir psikiyatrla görüşmek, spor yapmak, hobi bulmak ve hatta reçeteli ilaç kullanmak gibi pek çok yönteme başvurabilirsiniz. Nasıl bir yöntem izleyeceğiniz aslında daha çok bu gergin ruh halinin sizi ne kadar etkilediğiyle ilgilidir. Stresli bir iş veya ev yaşantısı olanlar, çabuk ve sık sık kendisini sinirleri gerilmiş bir halde bulanlar sinirlere iyi gelen bitkiler sayesinde rahatlamayı ve günün yorgunluğundan uzaklaşmayı deneyebilirler.

Bitki çayı hazırlamak ve bitkilerle uğraşmak bile kendi başına, sizi rahatlatan, kafanızı biraz olsun dağıtmanıza izin veren bir eylem olabilir. Ruh halinden memnun olmayıp bitkilere başvuracak olanların dikkat etmesi gereken, eğer sakinleştirici ilaç kullanıyorlarsa, bitkisel ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Bitkiler genel olarak zararsız kabul edilir ama öte yandan pek çok birkinin de ilaçlarla etkileşime geçtiği ve yan etkilerinin olabileceği bilinmektedir.

 

Papatya Çayı

Uykusuzluğa önerilen papatya çayı aslında antibakteriyel ve spazm önleyici özellikleriyle daha pek çok başka rahatsızlık için de önerilir. Bitkiler içerisinde yan etkisi en olanlardan biri papatyadır. Papatyanın sakinleştirici etkisi kaygı ve stres sorunları olanlara iyi gelecektir. Piyasada satılan hazır papatya çaylarını deneyebilirsiniz. Ya da aktarlardan kurutulmuş papatya satın alabilirsiniz. Kaynamış suyun altını kapatın ve 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya attıktan sonra 10 dakika kadar karışımın demlenmesini bekleyin. Papatyayı sinirleri yatıştırmak için kullanmanın başka bir yolu da, banyo suyuna 2-3 damla papatya esans yağı damlatıp küvet keyfi yapmak olabilir. Papatya hem zihinsel olarak rahatlatır hem de stresin mideyi etkilediği durumlar için yardımcı olur. Sindirime iyi gelir ve iştah kaybını önler.

Ada Çayı

Ada çayı pek çok kişinin favori içeceklerinden biri oldu bile. Eğer hala denemediyseniz, sinirlerinizi yatıştırmak için ada çayını deneyebilirsiniz. Biraz limon katarak tadına daha da lezzet katacağınız ada çayı sinirlere iyi gelmenin yanı sıra sindirimi düzenler, gaz sorununu çözer ve ve antioksidan özellikleriyle, vücuttan zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Günde bir iki bardak önerilen ada çayını yatmadan önce içerseniz, uykuya geçiş de kolaylaşacaktır.

Kedi Otu

Kedi otu sinirleri yatıştırmak, uykuya geçişi kolaylaştırmak ve kaygının olumsuz etkilerindenuzaklaşmak için asırlardır diyebileceğimiz kadar uzun bir süredir önerilen bir bitkidir. Beyinkimyası üzerindeki etkisi, diazepam gibi bazı kaygı giderici ilaçlarla karşılaştırılır. Piyasadatablet şeklinde satılan kedi otu takviyeleri vardır ama yatmadan önce içeceğiniz kedi otuçayı da işe yarayacaktır.

Çarkıfelek

Çarkıfelek geleneksel bitki tıbbına göre sinirlere iyi gelir, kaygıyı azaltır ve uykusuzluğu giderir. Tıpkı kedi otu gibi, çarkıfelek de beyinden rahatlatıcı sinyaller yayılmasını sağlar. Etkisi kedi otu kadar kuvvetli değildir ama çarkıfelek ile ilgili araştırmalar, bazı sakinleştirici ilaçların sakinleştirici etkisiyle, bu bitkinin boy ölçüşebileceğini gösterir. Çarkıfelek içeren ve strese karşı önerilen bitkisel tabletleri, bu tip ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz. Ancak tablet kullanmak istemeyenler, çarkıfelek çayı içerek de bitkinin yararını görebilirler. Bitkinin sakinleştirici etkisi dikkat dağınıklığına yol açabileceğinden araba ya da bir iş makinesi kullanacak olanlar bitkiyi tüketmemelidir.

Kava Kava

Bitkinin kök ve saplarından elde edilen kava kavanın kas gevşetici etkisi olduğu bilinmektedir. Kava kavayı çay olarak tüketebilir ya da kava kava tabletleri kullanabilirsiniz. Kava kava yan etkileri olabilen bir bitkidir bu nedenle hamilelere, emziren annelere ve karaciğer rahatsızlığı bulunanlara önerilmez. Kava kavayı tablet ya da hap formunda kullanacak olanlar, ambalajda belirtilern dozaj ve kullanım şekli bilgilerine dikkat etmelidirler.

Gotu Kola

Anksiyetenin (kaygının) doğal tedavisinde kullanımı oldukça eskilere dayanan bitkilerden biri de gotu koladır. İçerdiği B kompleks vitaminleri oranı diğer bitkilere göre oldukça yüksektir ve bu da bitkinin neden sinirlere iyi geldiğinin açıklar. B vitaminlerinin merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Tarih boyunca bitkiden ne amaçla yararlanıldığına şöyle bir göz attığımızda hafızayı güçlendirmek, ağrıları dindirmek ve kaygıyı geçirmek için gotu kolaya başvurulduğunu görürüz.

Nane

Nane, hafif bir uyarıcı uçucu yağ içeren, aromatik bir bitkidir. Geleneksel şifacılar ağrıları ve özellikle de baş ağrısını hafifletmek için nane yağını kullanır. Sinirsel baş ağrıları için yorgun bir sinir sistemini canlandırmak için, nane doğru bitki olabilir. Nane yağı ile şakaklarınıza masaj yapabilir ya da nane çayı içerek bitkinin yıpranmış sinirleri yenileyici etkisinden faydalanabilirsiniz. Nane yağını ağızdan almanız ya da çocukların yüzüne sürmeniz kesinlikle tavsiye edilmez.

Önlemler ve Uyarılar: Özellikle tablet veya kapsül şeklinde satılan bitkisel ürünleri dikkatli olun. Kaç gün süreyle ve ne kadar kullanacağınız önemlidir. Bunun dışında eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa veya düzenli olarak reçeteli ilaç kullanıyorsanız, doktora danışmadan bitkisel ilaç adı altında satılan ilaçları kullanmayın. Bitki çaylarını ise aşırıya kaçmadan tüketmekte fayda var.

 

Etiketler: Sinir yatıştırıcı, sakinleştirici, stres, depresyon, asabiyet, maranki, Saraçoğlu, doğadan derman, bitkisel ürünler, bitkisel tedavi, bursa, passifica,