Romatizmanın Bitkisel Tedavisi

Romatoid Artrit tedavisinde beslenmenin önemi, kanıtlanmış bir gerçektir. Hayvansal yağlardan ve şeker, kırmızı et ve rafine karbonhidratlardan zengin olan “Batı tarzı” beslenen toplumlarda Romatoid Artrit’in daha fazla görüldüğü ispatlanmıştır.

Bu noktadan hareketle, fazla kiloların verilmesi, kırmızı etten ve hayvansal yağlardan uzak durulması, rafine karbonhidratların beslenmeden çıkarılması ve sebze-meyve ağırlıklı beslenilmesi, Romatoid Artrit hastaları için tedavi edici etkinlik kazanır.

Besin alerjileri bu noktada son derece önemlidir. Bu konuda uzman bir hekime danışmak yanında, hastanın deneme – yanılma metoduyla ağrılarını tetikleyen besinleri tespit etmesi ve bunlardan uzak durması son derece gereklidir. Romatoid Artriti tetiklediği ispatlanmış besinler arasında, Patlıcangiller (Patlıcan, Domates, Patates, Tütün…) ve kırmızı et başta gelir. Hastaların bu besinlerden mutlak surette uzak durmaları gerekir.

Romatoid Artrit ağrılarının şiddetlendiği akut durumlarda birkaç gün süren açlık kürleri (bol su ve sebze eşliğinde), atakların hafifletilmesinde son derece etkili olmuştur.

Yine önemli bir konu, yağlı balıklarda yoğun olarak bulunan Omega-3 yağ asitleridir. Kırmızı et ve hayvansal yağların etkilerinin tam tersine balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri, Romatoid Artritin gerilemesine ve atakların hafiflemesine yol açar.

 

Beslenme Önerilerini Toparlayacak Olursak:

*Romatoid Artrit hastaları kırmızı etten ve hayvansal yağlardan uzak durmalıdır.

*Patlıcangiller, Romatoid Artriti tetikler, diyete konulmamalıdır.

*Hastaların fazla kilolarını vermesi gereklidir.

*Beslenme programı ağırlıklı olarak sebze ve meyve üzerine kurulmalı, haftada en az iki kez ızgara balık tüketilmelidir.

*Romatoid hastaları, asla fazla gıda tüketmemeli, sofradan “aç” kalkmalıdır.

 

Bitkisel Tedaviler

Romatoid Artrit üzerinde etkili olan bitkiler şöyle sıralanabilir:

*Isırgan: Son derece kuvvetli yangı ve ağrı giderici etkisi vardır. Güvenli bir bitkidir.

*Kuşburnu: Yangı gidericidir ve yüksek miktarda C vitamini içerir.

*Papatya: Yangı giderici ve sakinleştiricidir.

*Zencefil: Kuvvetli yangı gidericidir. Mide bulantısını giderir.

*Zerdeçal: Kuvvetli yangı giderici özelliği yanında, Karaciğer üzerinde kuvvetlendirici ve kan yağlarını düşürücü etkisi vardır.

*Meyan kökü:  Yangı gidericidir.

 

Etiketler: Romatizma, artrit, ağrı, eklem, ayak, buyun, iltihaplı, maranki, Saraçoğlu, romatizma, bitkisel, İstanbul, İzmir, doğadanderman, bursa, doğadan derman