Romatizma Belirtileri Nelerdir.

Romatizma ağrılarını geçirmekle romatizmadan kurtulduğunuzu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Farkında olmadığınız başka riskler de olabilir. Önemli romatizma belirtileri neymiş birlikte bakalım.

Ağrıyan ve şişen eklemler romatizmanın bir numaralı habercisi. Ama romatizmanız varsa dikkate almanız gereken tek belirti bu değil. Yani ağrıyla mücadele etmek tek başına yeterli değil. Romatizma bir süreç ve sadece eklemleri etkilemiyor. Siz farkında olun ya da olmayın iltihaplanmanın olabileceği tüm dokularınız romatizmadan etkileniyor. Özellikle ağır romatizma vakalarında bu çok daha yüksek. Ama fark etmiyor, tüm romatizma hastalarının dikkat etmesi gereken bazı ciddi belirtiler var. İşte göz ardı etmemeniz gereken 10 belirti.

*Nefes Darlığı veya Göğüs Ağrısı

Romatizma hem damarları hem de kalp kaslarını etkiliyor. Bu yüzden de kalp krizi ve kalp yetmezliği riski artıyor. Göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalp sorunlarının alarmı. Çok çabuk nefes nefese kalıyorsanız bu aynı zamanda akciğer problemlerine işaret. Akciğerleriniz iltihaplanmış ya da tahriş olmuş olabilir. Hatta akciğerlerinizde sıvı birikmesi bile olabilir. Bu durumda mutlaka doktorun vereceği ilaçlara ihtiyacınız var. 

*Hissizlik ve Karıncalanma

Romatizma yüzünden özellikle el ve ayaklardaki dokular iltihaplanıyor, iltihaplanma sonucundaysa sinirler uyuşuyor ya da karıncalanıyor. Ellerinizde, ayaklarınızda zayıflık, halsizlik, uyuşukluk ve karıncalanmalar hissediyorsanız doktora görünmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu iltihaplanmalar tüm vücudunuzu etkileyebilir hatta karpal tünel sendromuna neden olabilir. 

*Hareketlerde ve Elleri, Ayakları Kaldırmakta Zorluk

Ellerinizde ve ayaklarınızda oluşan karıncalanmalarla kıyaslanınca onları hareket ettirememeniz çok daha ciddi bir sorun. Çok nadir rastlanmasına rağmen kasları etkileyen sinirlerin zarar görmesi anlamına geliyor. Hareket kabiliyetinizde zorluklar oluşmaya başladıysa, ellerinizi ve ayaklarınızı kaldırmakta zorlanıyorsanız doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin. 

*Parmak Uçlarınızda veya Etrafında Oluşan Benekler

Parmak uçlarınızda veya parmak uçlarınızın çevresinde kırmızı ya da siyah benekler mi görüyorsunuz? Bunun nedeni oradaki damarların iltihap yüzünden ölmesi. Küçük olduklarına aldanmayın ve bu küçük beneklerinizi bir an önce doktorunuza gösterin. Çünkü nadiren de olsa tedavi edilemeyen bu benekler parmaklarınızı kaybetmenize yol açabilir.

*Kızaran ve Yanan Gözler

Romatizmanın bir başka kırmızı alarmı kırmızı gözler. Özellikle de ileri derecede romatizma yaşayanlarda görülüyor. Gözlerinizin kuruduğunu ve tahriş olduğunu hissediyorsanız doktorunuzun vereceği göz damlaları bu sorunun çözümü olabilir. Ama unutmayın, gözünüzde oluşan ani acılar ve kızarıklıklar iltihaplı dokunun yüzeyde değil derinde olduğunun işareti. Bu durumda vakit kaybetmeden önlem almalısınız.

*Mide Sorunları

Romatizma için kullandığınız bazı ilaçlar mide sorunlarına yol açabilir. Çünkü bazı romatizma ilaçları mide ülseri riski taşıyor. Bu yüzden romatizma ilaçları kullanırken mide sorunlarınızı, dışkınızdaki değişimleri ve varsa mide bulantınızı takip edip doktorunuza bildirmelisiniz. 

*Bahar Nezlesi ve Diğer Enfeksiyon Belirtileri

Romatizma tedavisinin bir başka yan etkisi de enfeksiyon oluyor. En çok rastlanan sonuçsa bahar nezlesi. Bahar nezlesinin yanında açıklanamayan öksürük, cildin bazı bölgelerinin aşırı sıcak olması, kızarması, şişmesi ve canınızın normalden daha fazla yanması gibi sonuçları var. 

*Bitkin Düşmek

Enerjinizi kaybetmeye başladıysanız, gece terlemeleri yaşıyorsanız, hızlı bir şekilde kilo veriyorsanız, açıklanamayan yorgunluk hissediyorsanız ve ateşini çıkıyorsa doktorunuza bildirmenizde fayda var. Bu durumda doktorunuz sizin için başka bir ilaç ya da başka bir tedavi yolu seçecektir. 

*Kemik Kırıkları

Bu durum özellikle kadınlarda görülüyor. Çünkü bazen romatizmanın altında yatan nedenlerden biri osteoporoz oluyor. Bu durumda kemik kırılmaları ya da çatlamaları görülme riski var. Romatizma kemiklerin iltihaplanması demek. Bunun doğal sonucuysa kemik kaybı. Kemik kırıklarından korunmanın yoluysa doktorunuzun vereceği ilaçları kullanmak, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek, egzersiz, kalsiyum ve D vitamini katkılarından geçiyor. 

*Cildin Kolayca Morarması

Ufacık bir çarpmada cildiniz hemen morarıyorsa romatizmanın yan etkilerinden biriyle daha karşı karşıyasınız demektir. Bu kanınızdaki trombosit sayısının azaldığını gösterir. Trombosit ne kadar az olursa cildiniz o kadar kolay morarır ve herhangi bir kanama durumunda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.  

Unutmayın, romatizma ağrıları için ilaç kullanmak romatizma sorununuza çözüm değil. Farkında olmadığınız başka belirtiler de romatizmanızla bağlantılı olabilir. Bu yüzden kendinizdeki her değişimden doktorunuzu haberdar etmenizde fayda var.. 

 

Etiketler: Romatizma, artrit, ağrı, eklem, ayak, buyun, iltihaplı, maranki, Saraçoğlu, romatizma, bitkisel, İstanbul, İzmir, doğadanderman, bursa, doğadan derman