Menopoz Nedir?

Çoğu kişinin bir hastalık olarak bildiği aslında kadınların belli yaşta yaşaması gereken bir süreç olan menopoz nedir?

Kelime anlamı olarak  son adet olarak adlandırılan menopoz kadınlarda doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu 48-55 yaş arası döneme denir.Bir kadına menopozda olduğunun söylenebilmesi için son adetin üzerinden 1 yıl geçmesi gerekir.

Menopoz bir hastalık değil kadın  hayatının bir dönemidir.Menopoz genç kızlarda ilk adet (Menarş) ile başlayıp son adet olan menapoz arasındaki sürecin bitimidir.

 

Menopoz Hangi Yaşta Ortaya Çıkar?

Menopoz un ortalama yaş aralığı 45 - 60  arasıdır.Dünya ortalaması 51 yaş Türkiye ortalaması ise 46 yaştır.Yaşam düzeyi,beslenme durumu, sosya ekonomik durum,aşırı alkol ve kahve tüketimi,cinsel hayat düzeni,doğum sayısı menopozu etkileyen yöntemlerdir.

Doğum yapmış olan,spor yapan,düzenli seks hayatı olan,erken adet gören kadınlar çoğunlukla menopoza geç girer.

Spor yapmayan,doğum yapmamış olan düzenli seks yaşantısı olmayan, genel yaşam düzeyi düşük olan,genç yaşta eşini kaybeden, sigara, alkol,stres faktörleri olan,olan kadınlar menopoza erken yaşta girerler.

35 yaşından önce ortaya çıkan menopoza erken menopoz denir.Erken menopoza giren kadınlarda yumurta hücrelerinin sayısı doğuştan az olabilir. Stres yada tıbbi tedaviler nedeniyle yumurta hücreleri hasar görmüş olabilir Yumurta hücrelerinde erken bir fonksiyon bozukluğu ortaya çıkmış olabilir.

 

Etiketler: menopoz, menapoz, adet, regl, doğurganlık, yumurtlama, hormon, östropoz, bursa, doğadanderman, istanbul, bitkisel, maranki, saraçoğlu, saraç, doğadan derman