Kocanızda Cinsel İsteksizlik mi Var?

 

Genellikle evliliklerde cinsel isteksizlik sadece kadınlarda oluşur gibi bir yanlış izlenim vardır. Aksine Evliliklerde, erkeklerin gösterdiği cinsel isteksizlik sonucu, bir çok kadın depresyona giriyor.

1Erkeklerdeki Cinsel İsteksizlik  (Düşük Libidonun) Sonuçları

Düşük cinsel dürtüden bahsedildiğinde genellikle ilk olarak bu sorunu yaşayan eşin kadın olduğu düşünülür. Ancak eşleriyle cinsel ilişkiye girmeye ilgi duymayan birçok erkek bulunmaktadır.

Erkeklerin çoğu düşük libidoları olduğunu söylemekten çekinse de, bu durum eşlerinde fazlasıyla endişe ve kalp kırıklığına neden olabilir. Cinsel isteklerdeki farklılıklar, evliliklerde büyük sorunlara yol açabilir ve üzerine düşülmezse bu durum evliliklerin bitmesine bile neden olabilir.

Cinsellik ve evlilik uzmanlarına göre, çekingenlik ve arzu eksikliği, üç çiftten birini etkileyen en yaygın cinsel işlev bozukluğudur. Arzu sorunları ilişkideki yakınlık ve samimiyet gibi güzel duyguları tüketir. Evli beş çiftten biri ve evli olmayan fakat iki yıldan beri birlikte yaşayan on çiftten üçü, cinsel olmayan (yılda on seferden fazla cinsel ilişkiye girilmemesi) evlilik ve ilişki sürdürmektedir.

 

Evli Kadınların Yorumları

Aşağıda bu durumu yaşayan bazı kadınların yorumlarını sizinle paylaşmak istiyoruz. Yorumlardan, bu sorunun evliliklerin üzerindeki yıkıcı etkisini daha net anlayabilirsiniz.

''Kendimi çok yetersiz ve kötü hissediyorum.''

·        ''Ne zaman bir evlilikte yaşanan cinsel tatminsizlikten konu açılsa, kadının cinsel dürtülerinin azaldığından ve erkeklerin daha fazlasını istediklerinden bahsediliyor. Medyada da kadınların değil, erkeklerin cinsellik konusunda daha istekli oldukları konusunda vurgu yapılıyor. Yalnızca iktidarsızlık söz konusu olduğunda, erkeklerin azalmış cinsel dürtüsünden bahsediliyor. Arkadaşlarım ve çevremden duyduklarım sayesinde, her gece fiziksel ilgisizlikten dolayı yastığına sarılıp ağlayan tek kadının ben olmadığına inanmaya başladım.''

·        ''Bana dokunması, biraz ilgi göstermesi için ona gerçekten yalvarıyormuşum gibi hissettim. Zavallı bir kadın gibi...''

·        ''Kocam tarafından kabul edilmediğimi ve reddedildiğimi hissediyorum, başka birinin daha bana söylediği gibi çirkin, sevilmeyen ve önemsiz olduğumu düşünmeye başladım.''

''Bu durumu kabullenmeye başladım.''

“Sevdiğin ve saygı duyduğun ancak fiziksel yakınlığa ilgi duymayan harika bir eşle evli olmak çok zor. Evliliğimizin 15-16 senesi boyunca ayrı yattık ve arada sırada seks yaptık. İyi anlaşıyoruz, aynı şeylerden hoşlanıyoruz ve çok ender tartışıyoruz. Fakat yatak odasında, hissettiğim o derin üzüntü başa çıkabileceğimden çok daha büyüdü. Herkes bizim mükemmel bir çift olduğumuzu düşünüyor, fakat bu tamamen yalan. Birçok kez ona, benim ihtiyaçlarım konusunda içimi döktüm, sevecen ve kibar bir şekilde ‘tamam, bunun üzerinde çalışalım’ cevabı aldım ancak ilişkimizde hiçbir değişim olmadı. Sevgi anlamında ihmal edilmek büyük bir acı ve bu hayal kırıklığımı hiçbir şekilde ifade edemiyorum. Sonunda eşimin ve benim cinsel istek açısından farklı olduğumuz gerçeğini kabul ettim. Bu, onun kötü bir insan olduğu ya da beni sevmediği anlamına gelmiyor. Bu sadece onun sevgisini farklı şekillerde gösterdiği ve benimkinden farklı ihtiyaçları olduğu anlamına geliyor. Fakat bu aynı zamanda benim bir 15 yıl daha bu şekilde yaşayabileceğimi de göstermiyor. İşte üzüntü de burada devreye giriyor. Onu bırakmak ve birlikte kurduğumuz bu yaşamdan vazgeçmek istemiyorum, fakat bu hayatın bir parçası ve bu bedeli ödemek istemiyorum.''

''Sorunu kendimde arıyorum.''

“Yıllarca kocamın benim kadar fiziksel yakınlığa ilgi duymamasının benim hatam olduğunu düşündüm. Belki yeterince güzel ya da seksi değildim. Belki de iyi bir eş değildim. Bu yüzden çabalayıp, ideal eş olmaya çalıştım. Özgüvenim gün geçtikçe azaldı, işimi kurup kendimi meşgul etmeye çalıştım. İki sene önce, uğraşacağım hiçbir şey kalmadı. Bu son iki yılda üzüntüm ve depresyonumla yüzleşmek zorunda kaldım. Bazı insanlar buna orta yaş krizi dediler, bana kalırsa bu tamamen gerçeğin yansıması. Birkaç ay bir danışmanla görüştüm. Hala bunun benim sorunum olduğunu düşünüyordum ve kendimi düzeltmeye çalışıyordum.”

''Kendimi suçlu hissediyorum.''

“En kötü kısmı reddedilmek miydi? Yoksa kibarlık mıydı? Bazen reddedilmenin dışında, keşke kızacağım bir şey yapsa diyorum. Kocamın gösterdiği kibarlık, nezaket ve içten sevgisi bunu daha da zorlaştırıyor. O harika şeyler yaptıkça, ben daha fazla cinsellik istediğim için kendimi suçlu hissediyorum.”

''Kocam çaba göstermiyor.''

“Kocamdan, benimle hiç seks yapmasını istemesem, bu onu çok mutlu ederdi. Ve bu durumun beni ne kadar üzdüğü hakkında da konuşmayı sevmiyor. Sadece üzgün olduğunu söylüyor! Kocamı çok seviyorum ve durum tam tersi olsaydı aramızı düzeltmek için ben elimden geleni yapardım diye düşünüyorum. Onun asla kendisini, benim şu anda hissettiğim gibi hissetmesini istemezdim. Eğer gerçekten duygularımı önemseseydi bu konuda çözüm üretirdi, çünkü beni geri çevirdiğinde bu gerçekten canımı acıtıyor.”

''Sorun kocamda olabilir.''

·        “Birçok erkek, cinsellikle ilgili sorunları olduğunu kabul etmek istemiyor. Bana kalırsa bu içlerinde ya vardır ya da yoktur. Siz kıyametler koparabilir ya da kendinizi öldürebilirsiniz, fakat libidosu yoksa yoktur. Ancak esaslı adımlar atmadan ve evliliğinizle ilgili ciddi kararlar önce, denemeye devam etmemiz gerekiyor.”

·        ‘Cinsel dürtüsü olan’ eş olmanın verdiği duygusal gerilimden bahsetmek istiyorum. Kocamın sorunu hormonsal ya da tıbbi de olsa, yine de neden beni çekici bulmuyor gibi düşüncelerle güvensizlik ve şüphe yaşıyorum. Bu düşünceler gerçekten beni ve ilişkimizi bitiriyor”

''Bu durum, evliliğimize zarar veriyor.''

“Bu hayatın eksik olamayacak kadar büyük bir parçası. Farklılıklarımız olduğu gerçeğini kabul ediyorum ama yine de bu gerçekten çok üzücü. Çünkü onu çok seviyorum ve biliyorum ki o da beni seviyor. Gerçekten seviyor, fakat bu şekilde yaşayamam. Çok acı verici ve üzücü. Bu sorun yayılmaya ve gerçekten iyi olan ilişkimizin diğer kısımlarına da zarar vermeye başladı. Artık geriye neredeyse hiçbir şey kalmadı. Hiçbir şey hissetmiyorum. Ama hala kendimi seviyorum ve hala kendime sahibim.”

''Kendime güvenim sarsıldı.''

“Sevgimi istediğim şekilde ifade ettiğimde, kendimi boşlukta ve reddedilmiş hissetmeye başlıyorum. Karşıdan sevgi gelmediğini görünce, üzüntü, kafa karışıklığı ve reddedilme ve hemen ardından da kasvetli bir yalnızlık hissediyorum. Bu acıya daha fazla dayanamadığım bir noktaya geldim. Sanırım daha da kötüsü, bir kez daha ilişkiye girmemizin, beni gerçekten sevip sevmemesinin, şişman olmamın, çirkin olmamın ya da güzel kokmamamın, onun için, o kadar da önemli olmadığını fark etmemdi. Başka bir deyişle, kendimden hoşlanmamaya ve bende bir sorun olduğunu düşünmeye başlayacaktım. Fakat sorun bende değil, bunu biliyorum. Onunla birlikte olmak kendimden hoşlanmamaya başlamama sebep oluyordu. Bunu fark ettiğimde, kendime, buna değip değmediğini sordum.’’

 

İşte evliliğinde cinsellik yüzünden sorun yaşayan kadınların yorumları. Kocaları tarafından istenmedikleri için genelde sorunu kendilerinde arıyorlar ve evlilikleri git gide kötüleşiyor. Eşlerin cinsel isteksizliği, birçok evlilikte sıkça görülen bir durum haline geldi. Eğer siz de aynı sorunları yaşıyorsanız, mutlaka bir evlilik danışmanına başvurmanızı tavsiye ederiz.

 

Etiketler: Cinsellik, cinsel soğukluk, cinsel isteksizlik, menapoz, andropoz, ereksiyon, seks, sertleşme, frijid, vajinismus, doğadanderman, İstanbul, bitkisel, bursa, doğadan derman, maranki, saraçoğlu