Kış Çayı

 

İçinde bulunduğumuz soğuk kış ayları insan sağlığı açısından en sıkıntılı dönemlerdir. Birçok dirençsiz bünye hastalığa yakalanır ve ortalıkta virüsler, alerjik hastalıklar kol gezer. Bitkicaylari.net olarak sizleri önceden uyarmak veya çoktan bu sıkıntıya yakalandıysanız size bu dertten kurtulma konusunda yardımcı olacak bir bitkisel karışım sunuyoruz;

 

Zencefilli Karışık Bitki Çayı: Hoş içimli kış çayı kışın artan bir çok hastalıklara ve üşütmelere karşı vücudun direncini arttıran güzel bir karışımdır. Ayrıca ”geleneksel loğusa baharı” da denen içine buz ve bal koyarak hoş içimli soğuk şerbeti de bu karışımdan hazırlayabilirsiniz.

 

İçindekiler:

*Zencefil,

*Tarçın,

*Havlucan,

*Yenibahar,

*Kakule

 

Hazırlanışı: Kaynatma usulü, köklerin hepsinden birer adet gelecek şekilde alınır ve bir küçük demlik suda 5 dakika kaynatılır. Gün içinde 2 – 3 bardak içilebilir.

 

Not: Çayınızı bal ile tatlandırıp, limon da sıkabilirsiniz ki bu tarzda hazırlanan kış çayı çok daha etkili sonuçlar almanıza yarayacaktır.

 

Ayrıca daha önce de aktardığımız gribe ve gribal enfeksiyona iyi gelen bitki çayı yazısında da yer verdiğiniz üzere ayvalı ıhlamur çayını da tavsiye ediyoruz. Ayvalı ıhlamur karışım çayı da grip ve nezleye çok iyi gelmektedir. Ayva suyu vücudu terletmek için çok etkilidir. Ayva böbrek zafiyetine, karaciğer zafiyetine, mide bulantısına, deniz tutmasına, mide gevşemesi ve mide düşmesine, midenin kuvvetlenmesine çok faydalıdır. İdrar yolu iltihaplarına iyi gelmektedir. Tabi ki grip sonrası yaşanan güçsüzlüğün giderilmesinde yardımcı olması için yine biberiye tavsiye ediyoruz.