Kiraz Sapı Çayı

 

Kiraz yazın severek yediğimiz ve sapını önemsemediğimiz bir meyvedir. Kiraz sapı, her ne kadar gerçekten de bildiğimiz kirazın sapı olsa da biz onu çok önemsemesek de çaynın faydaları bir hayli fazladır. Bu yazımızda kiraz sapının faydalarından bahsedeceğiz.

 

Kiraz sapı, idrar söktürücüdür ve zayıflama amacıyla da kullanılabilir. Zayıflamak isteyen insanlar ödemin giderilmesi için kiraz sapını tercih edebilirler. Bunların dışında canlandırıcı bir etkisi de vardır. Kiraz sapı çayıyla zinde kalabilirsiniz. Gut, artrit ve sindirim bozuklukları gibi durumlarda da kullanılabilen bir bitkidir. Kiraz sapının herhangi bir yan etkisi yoktur fakat kullanım dozu aşırıya kaçtığında karın ağrısı yapabilir.

 

Kiraz sapından çay nasıl yapılır? Bir tutam kiraz sapını kupaya koyup üzerine kaynar su ilave edildikten sonra 5 dakika demlenmesi gerekmektedir. Bu işlem sonrasında sıcak suyunuzda magnezyum, fosfor ve albümin gibi maddelerden bol miktarda bulunacağından bu maddelerden bol bol faydalanabilirsiniz. Kiraz sapıyla demleyeceğiniz çayı günde 3 kere, sabah-öğle-akşam tok karına içebilirsiniz.