Kalp Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler

Kalp damar tıkanıklığı, yüksek kolestrol, kalp krizi, kalp çarpıntısı, kalp yetersizliği, gibi hastalıklara iyi gelen şifalı bitkiler, gıdalar ve uyulması gerekenlerin hepsini bu makalemizde topladık.

Damar Tıkanıklığı İçin:

250gr. Hayıt tohumu, 6lt suda yarım saat kaynatılır ve günde 3 öğün, aç karna, bir çay bardağı içilir. ( Tansiyon düşürücü etkisi vardır. )

Kalp Krizi İçin:

* Ökseotu çayı, Melisa çayı ve Adaçayı içmek kap krizini önleyici etkiye sahiptir.

* Ihlamurun çiçeği ilkbaharda toplanarak gölgede kurutulur. Damar kireçlenmesinde, damar tıkanıklıklarında faydalıdır.

* İncir meyvesi damar tıkanıklıklarını giderir, karaciğeri kuvvetlendirir, dalak şişkinliğine, , nefes darlığına iyi gelir.

* Damar kireçlenmesi ve damarları açmada ısırgan otu kökleri kullanılır. Baldırlardaki damar tıkanıklıklarında, ısırgan kökü ayak banyosu, kramplarda ısırganotu banyosu yapılır. Kroner damarların daralmasında banyonun yanısıra, kaynatılmış bitkinin ılık suyu ile kalp bölgesine hafifçe masaj yapılır.             

Damar Tıkanıklığını Açan Şifalı Bitkiler

*Alıç Meyvesi:Alıç meyvesinin çiçeği ve yaprakları: Alıç kalp üzerine olumlu etkileri olan ve zehirli bileşikler ihtiva etmeyen en önemli bitkisel droglardan en önemlisidir Kalp kuvvetlendirici olarak kullanılan bitkiler genellikle zehirli glikozitler ihtiva ettiğinden ancak standardize edilerek kullanılabilirler Alıçta bu durum zehirli glikozitler taşımadığından söz konusu değildir. Koroner damarları genişleten bioflavononidler açısından zengin olan bitki bu maddeler sayesinde damarları genişleterek kan dolaşımını arttırır Bioflavonoitler çok güçlü antioksidanlar olup, kalbe oksijen ve kan akışını arttırırlar Dolayısıyla da angina denilen kalp ağrıları azalır.

Kullanımı: Kurumuş alıç yaprağı veya çiçeğinden 2 çay kaşığı alınıp 1 lt kaynar suda 20 dakika demlenir ve balla tatlandırılarak günde üç kere birer bardak içilir” diye konuştu

Çay (infüzyon=haşlama): Bir kahve kaşığı çiçekli alıç yaprağı üzerine bir fincan kaynar su dökülür, 10 dak demlenip süzülür Günde 3, 4 defa  birer fincan içilir.

Muhafazası : Yeterli etki 5-6 hafta sonra görülebilir Kurutulmuş olan droglar tedavi özelliklerini genellikle bir yıl muhafaza edebilmektedirler Bu nedenle toplama tarihi üzerinden bir yılı geçmiş olan droglar tedavi amacıyla kullanılmamalıdır Bir yıllık zaman içinde de drogun etkisini kaybetmemesi için drog serin, kuru ve karanlık bir yerde, teneke kutu veya cam kavanoz içinde saklanmalıdır Plastik torbalar drogların muhafazası için uygun değildir.

*Soğan ve Soğan Suyu: Soğan suyu Tıkalı Kalp damarlarını açar, kollesterolü düşürür, hatta uzun süreli kullanımda vücuttaki fazla yağları da eritme özelliği vardır.

Uygulama: Küçük bir soğanı (Soğanın köylüden alınan, organik,suni gübre kullanılmamış olması tercih nedeni, bulunamaz ise bulduğumuzla devam edelim) 2 ceviz büyüklüğünde olabilir, soyup doğradıktan sonra su bardağına koyuyoruz Üzerine kaynak suyu koyalım, su bardağın yarısını geçebilir Bunu yatmadan önce hazırlıyoruz Üzerine bir kapak yada kağıtla kapatabiliriz Sabah aç karna içilir, (üzerine varsa çeyrek Limon sıkabiliriz) Önemli olan incelik şudur; 30-45 dakika bir şey yenmez ve içilmez. Eğer buna uyulmaz ise bu kürü yapmaya gerek yoktur 30 gün sonra tetkiklerinizi yaptırın, tahlil sonuçları karşılaştırın, doktorunuzla görüşün.

*Sarımsak:Kroner damarları genişleten bir üründür, fazla değil az almak ama sürekli almak yararını göstermesi için gereklidir.

*Havuç :Alzheimer ve unutkanlık gibi hastalıklara baş savaşçı olan havucun Kalp ve damar tıkanıklıklarında da önemli yararı olduğunu söylenmekte. Havuç damar sertliği-yüksek kolestrol ve triglyserid’e karşı tam 13tane etkin madde içermektedir (beta kerotenin). Ayrıca havucun içindeki heraclenin maddesi kanın pıhtılaşmasına karşı etkin rol oynar.

Kullanımı : Büyük ve kolay kolay eğilmeyen havuçları kalp ve damar sağlığı için saat ve açlık tokluk gözetmeksizin her zaman sıkarak içebilirisiniz. Unutkanlık amacıyla içilecekse akşam yemeğinden 2 saat sonra sıkarak içilmelidir ( havucun rendelenmesi aynı etkiyi göstermemekte sıkılarak içilmesi gerekli). Önceden sıkıp saklamak etken maddelerin ölümüne yol açmakta her defasında sıkıp içilmesi gerekiyor.

*Ceviz ve Ceviz Suyu : Cevizi 24 saat suda beklettikten sonra bu suyu içmekte damarlar ve kollestrol için yararlıdır. Cevizde omega 3-6 yağ asidi bulunmaktadır. Ayrıca cevizi yemekte ve ceviz yağı kullanmakta faydalıdır, ancak yukarıdaki terkibi uygulamak doğru sonuçlar verir Fazla kaçırmayın tansiyon düşürücü etkisi bulunmaktadır.

*Bal :Damar açıcıdır ama saf olarak bulmak gereklidir. Her gün bir su bardağı ılık bal şerbetine 1 şeker kaşığı sirke (bakteri öldürür), 1 şeker kaşığı çörek otu ilave edilip içilirse vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu karışım ölümden başka her derde devadır.

*Elma Sirkesi ve Elma Kabuğu :Elma sirkesi, doğal bir yaşam iksiridir. Bileşim: kalsiyum, fluor, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, a vitamini, beta-carotin, b1, b2, ve b6 vitaminleri, c vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin, doğal aroma maddeleri.

*Nar ve Nar Suyu : Ekşi nar suyu olmalı, ancak fazla kullanımı tansiyonu düşürür dikkatli olun!

*Karabaş Otu : Kalp-Damar açıcı Kullanımı- Karabaş otu,oğul otu,limon (kabuğuyla beraber) doğranıp kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk içilmeye devam edilir.

*Ökse Otu :Damar genişletici, tansiyon düşürücü ve spazm çözücüdür. Damar tıkanıklığı ve bütün damarlar üzerinde etkisi olmasıyla son derece önemlidir. Damarlardaki kireçlenmeyi azaltır ve damar sertliğine karşı çok yararlıdır. Sinirsel çarpıntılarda hafifletici özelliğe sahiptir.

*Melissa :Beyin – Kalp ve Sindirim sistemi üzerinde koruyucu ve kuvvetlendirici etkisi vardır. Spazm çözücüdür, damar açıcıdır, çarpıntıları ve kalp sıkışmalarını giderir. Sakinleştiricidir Kalp ve kan dolaşım sistemi üzerine tonik etkisi olup, tansiyonu düşürücü etkisi vardır.

*Enginar :Karaciğerde bulunan CHOLESTRİN-7A-HYDROXYLASE enzimi kolestrolü safra asidine dönüştürmekte ve dışkıyla atılmasına sebep olmaktadır.

Kullanımı : Enginarın tüm yapraklarını (ölçüsü->iki su bardağı dolusu kadarını) kaynamakta olan suya atınız ve ağzını kapatarak 5dakika bekleyiniz , soğuduktan sonra süzüp aç veya tok karnına içiniz. Bu terkip kolestrol normal seviyeye inene dek haftada iki üç kere sonrasında ise korunma amaçlı 1 kere yapılmalıdır.

*Domates :Kolestrole karşı yararlıdır sık sık yenmesi tavsiye edilir

*Hasalban :Spazm çözücü ve Antiseptiktir Kan dolaşımını ve sinir sistemini uyarıcı etkisi vardır Kalp kuvvetlendiricidir. Çarpıntılara iyi gelir İdrar sökücü olup tansiyonda etkilidir. Hazım sistemi uyarıcısıdır. Damar açıcıdır.

*Alıç Yaprağı :Kalbi ve dolaşım sistemini güçlendirici, damar genişletici ve tansiyon düşürücüdür. Spazm çözücü olup, kandaki yüksek yağ düzeyini normale indirir (Trigliserid), sinirsel kalp çarpıntılarını giderir ve kalp işlevini güvenle düzene sokar, yatıştırıcıdır. Kroner damarları genişleterek, kan dolaşımını artırır ve Angina denilen kalp ağrılarını azaltır.

*Civanperçemi : Diüretik, kan dindirici, sindirim ve kan dolaşımını düzenleyici, sindirim ve idrar yolları spazmlarını giderici, safra artırıcı, menapoz rahatsızlıklarını giderici, lenf bezleri rahatsızlıkları, çocukların işeme zorlukları, romatizma ve sinir bozuklukları, adet düzensizliği ve hemoroitte, genel yorgunluk ve gripte son derece önemlidir.

*Söğüt Kabuğu : Aspirinin bitkisel kökeni olan salisilin içerir damarlarda plak oluşumunu engelleyerek, kalp krizi riskini azaltır. Mor söğütte aksöğüde oranla salisilin daha çok bulunur. Bir çay kaşığı aksöğüt kabuğu, yaklaşık 100 mg salisilin içerir, bu da kalbi korumaya yeterlidir. Bunu 250 ml kaynar suya karıştırıp, 15 dakika demlendiğinde vücut için yeterli 100 mg salisilin alınmış olur.

*Siyah Çekirdekli Üzüm : Harika kan damarı onarıcısıdır. Günde bir veya iki bardak siyah çekirdekli üzüm suyu, çekirdeğiyle beraber içildiğinde kalp krizi riskini yaklaşık %40 azaltır. Ayrıca kötü huylu kolesterol (LDL) oranını da düşürür. Siyah çekirdekli üzümde bulunan fenoller, aynı zamanda yaban mersini, böğürtlen, sarımsak ve soğan gibi diğer birçok meyve ve sebzenin içeriğinde bolca bulunur.

*Semizotu :Omega 3 yağ asitleri açısından en zengin bitkisel kaynaktır. Yetiştirilmesi çok kolaydır. Semizotu hem kalp krizini hem de kanseri önleyen antioksidanlarla doludur. Çiğ halde yenebileceği gibi, ıspanak gibi pişirilebilir. Semizotu, idrar söktürür Kanı üre gibi maddelerden temizler. Beyin yorgunluğu, sinir krizleri, böbrekteki taş-kum gibi problemlerde yardımcıdır. Diabetli hastalarda susuzluğu azaltır. Kilo vermeye yardımcıdır.

*Yerfıstığı :Daha çok çerez olarak tüketilmektedir. Mikrobiyolojik bozulmalara karşı dayanıklıdır. Özellikle üzerindeki kırmızı kabuğu önemlidir. Çünkü oligomerik prosiyanidinleri yoğun olarak içerir. Bunlar kalp krizini önlemekle kalmaz, aynı zamanda kanser ve inmeye karşı da koruyucudurlar. Yerfıstığı yağı yüksek oranda oleic asit içermesi nedeniyle zeytinyağına en yakın bitkisel yağdır.

*Karahindiba : Kalp çarpıntısını yavaşlatır. Antiaritmik özelliği vardır. Digoksin gibi kalbi güçlendirici etkisi vardır. Yüzde 5 oranında potasyum içermesiyle, en iyi potasyum kaynaklarından biridir. A vitamini, C vitamini, nikotinik asit, kalsiyum ve türlü mineraller yönüyle zengindir. Karaciğer, safra kesesi hastalıklarında, egzema, mayasıl, gut, romatizma, sivilceler, kaşıntı ve şeker hastalığında tedaviye yardımcıdır. Birçok detoks programında yer alır.

*Biberiye : En zengin bitkisel antioksidan kaynaklarından birisidir. Etin ve kasların çürümesini önler. Bu yüzden kalp kasında da etkilidir. Birçok besin maddesinin korunmasında yararlanılmaktadır. Akdeniz bölgesindeki 139 çeşit biberiyenin en yoğun aromalı olanı ANC Biberiyeli’nin içeriğinde yer almaktadır Kan dolaşımını hareketlendirir. Kılcal damarları açar.

*Çörekotu : Hadislerde de bahsedilen, hücre yenileme özelliğine sahip bal örneğinde olduğu gibi ölümden başka her derde deva olan bir üründür. Vücudu güçlü kılmak için bal ile birlikte çörek otunu da karışıtırarak yemek çok şifalıdır.

*Fındık : İçinde bulunan OLEİK ASİT sebebiyle kolestrol yükselmesini önler.

 

Kalp Damarı Tıkanıklığı :

*20′şer gr andız kökü, oğul otu, karanfil, civanperçemi, tarçın, rezene, biberiye, hayzembel ve anason, 4 litre suda 5 dakika kaynatılır soğutulup süzülür Yemeklerden yarım saat önce bir su bardağı içilir Bu karışımın kullanımı süresince çay kahve kullanılmamalı, stresli ortamlardan uzak durulmalıdır.

* Üç tutam papatya, iki tutam kişniş, bir tutam karanfil, bir baş soğan, beş adet incir dövülerek ezilir Hazırlanan karışım yarım saat süre ile suda pişirilir Süzülerek elde edilen posaya yarım avuç rendelenmiş hindistan cevizi ilave edilerek macun kıvamına gelinceye kadar yoğrulur Hazırlanan macun papatya yağı ile yumuşatıldıktan sonra bir kavanoza konarak serin bir yerde saklanır

* Damar tıkanıklığından şikayeti olanlara tavsiye edilen Hüsn-ü Kabul macunundan günde üç çorba kaşığı yenir

* Ceviz, badem, fındık kalp için vazgeçilmez

*Domates çok yararlı. Etin yanında çiğ olarak yendiğinde içindeki lycopen adlı antioksidan etteki zararlı maddeleri zararsız hale dönüştürür.

*Omega 3 içeren yeşil yapraklı sebzeler, taze fasulye, semizotu çok yararlı

*Sarmısak vücudun koruyucu hücrelerini destekliyor ve tansiyonu düşürüyor

*Posalı meyveleri tercih edin Meyve yemenin ölçüsünü günde bir avuç olarak hesaplayın Kavun karpuzu da birer ince dilim Üzüm ve muzda çok yüksek dozda şeker bulunduğundan uzak durun Kayısı ve incir çok yararlı meyvelerden

*Renkli beslenin, bol sebze meyve tüketin

*Genç balıklar kalp dostudur

*Soya fasulyesi, brokoli ve lahanayı bol tüketin Lahana çok yararlıdır, kalorisi düşük olduğundan zayıflatır

*Yumurta muhteşem bir protein kaynağı Kolesterolü olanlar rahatlıkla beyazını yiyebilir.

*Her türlü kızartmadan uzak durun Kızartma ve hidrojenize yağlarla üretilmiş gıdalar toksiktir.

*Çay yerine ıhlamur, bitki çayları için.

*Her sabah aç karnına bir bardak ılık suyun ardından bir avuç ceviz yiyin.

*Cevizi fazla kaçırmamak gerek tansiyon düşürücü etkisi de vardır.

*Oksidasyon, yaşlanma ve hastalığa yol açar Tıpkı demirin paslanması, elmanın kesildikten sonra kararması gibi. Besinleri kızartmak oksidasyonu hızlandırır ve diyetten çıkarılmalıdır.

*Şekerli gıdalar ve içeceklerden vazgeçin.Her gün şekerli içecekler yerine 8 bardak su için. Bu, sizi şişmanlatan ve doğal hormon sistemlerinizi bozan gereksiz şekerlerin vücudunuza girmesini önlediği gibi kabızlığı da engeller.

*Rafine edilmiş, unlu besinlerden uzak durun.

*İdeal kilonuzun altına düşün. Şişmanlık sigara kadar tehlikeli. İdeal rejimler haftada 1 kilo verdirenlerdir. Eğer haftada 1 kilodan çok kaybediliyorsa, vücuttan giden sadece sudur.

*Kolalı içecekler yerine limonlu maden suyunu tercih edin. Kolalı içecekler içindeki kafein, yüksek tansiyon ve ritim bozukluklarına yol açar.

*Her gün alınan bir Aspirin kanın pıhtılaşmasını önlediği gibi vücuttaki birçok doku tahribatını da onarıyor.

*Şeker, tuz, pasta, beyaz pirinç, beyaz makarna gibi beyaz renkli yiyecekleri Kabuklu pirincin zararı yok, kepekli makarna da tüketilebilir. Aslında önemli olan yediğiniz şeyleri tanımak. Çoğu kişi yemeklerini televizyon önünde yiyor. Ne yediğinin farkına varmıyor bu yüzden. Yediğin yemeği düşünmediğin zaman, o yemeği yeme. Sadece televizyon önünde değil; örneğin ofiste bir yandan telefon geliyor; o sırada da yemeyi bırakın, su için. Senin istediğin şey ağzında bir şey olması. Şeker yesen, su içsen fark etmez o an. Meşrubatların çoğu şekerli yani kalorili. Onların yerine su, maden suyu için. Kola içecekseniz düşünerek, tadını alarak yavaş yavaş için. Susuzluğu gidermek için bir litreyi bir kerede içmeyin. Kolalı içecekler hem şeker hem kafein içeriyor. Kafein ritim bozukluğuna yol açıyor.

 

 

Etiketler: Kalp damar, damar tıkanıklığı, kolestrol, varis, ventura nax, doğadan derman, bitkisel tedavi, bitkisel çözüm, bursa, doğadanderman, maranki, saraçoğlu