Kalp Çarpıntısı ve Bitkisel


Kalbim küt küt atıyor, kalbim çok hızlı çarpıyor gibi sözleri günlük hayatımızda çok sık duyarız. Kalp çarpıntısı kalbin düzensiz ve hızlı çalışması durumudur.Kalp çarpıntısının çeşitli nedenleri vardır. Bu makalemizde kalp çarpıntısı nedenlerini ve kalp çarpıntısına iyi gelen bitkileri inceleyeceğiz.

 

Kalp Çarpıntısı Nedenleri

* Psikolojik Nedenler :Endişelenme, stres, heyecan ve sinirlenme gibi psikolojik durumlar kalp çarpıntısına etki eden durumlardır.

*Fiziksel Aktiviteler :Ağır spor egzersizleri gibi aşırı güç sarf ettiren ve fazla efor harcatan aktiviteler sonrası kişilerde kalp çarpıntısı görülmesi normaldir. Özellikle hareketsizliğe alışık kişilerde hızlı merdiven veya yokuş çıkmak çarpıntıya neden olabilir.

*İlaçlar :Tansiyon, alerji, astım, grip ve diyet için kullanılan bazı ilaçlar bazı durumlarda çarpıntıya neden olabilmektedir.

*Kafein & Nikotin :Kahve, kola, çay gibi içecekler, enerji içecekleri ve sigara fazla tüketildiğinde çarpıntıya neden olurlar.

*Kansızlık ( Anemi) :Kansızlık görülen kişilerde kırmızı kan hücreleri (Alyuvarlar) sağlıksızdır ve dokulara yeterinde oksijen taşıyamaz. Bu nedenle vücuttaki doku ve hücrelerde oksijen yetersizliği, oksijen açılığı oluşur ve kalp dokulara daha çok kan hücresi pompalamaya çalışarak hızlanır, bu baskı sonucu çarpıntı oluşur. Kalp ne kadar denese de sağlıklı kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) olmadan dokular yeterince oksijen alamayacaktır.

*Damar Tıkanıklığı: Yanlış beslenme, aşırı kilo, sigara, stres gibi farklı nedenler ile kişilerde damar tıkanıklığı oluşabilir. Tıkanıklık olan bölgede dokulara yeterince oksijen gitmediğinden dolayı vücudun farlı bölgelerini etkileyebilir. Bu durum kalbi etkiler ve düzensiz kalp atışları, ritim bozukluğu, çarpıntı olmasına neden olur.

 

Çarpıntıya İyi Gelen Bitkiler

*Alıç (Crataegus):Genel olarak kalp ve dolaşım hastalıklarına iyi gelen bir bitkidir. Klinik araştırmalar doğrultusunda alıç bitkisinin kalp yetmezliği tedavisinde etkin olduğu tespit edilmiştir.

*Çarkıfelek Otu (Passiflora incarnata) :Sakinleştirici özelliği ile huzursuzluk, sinirlilik gibi psikolojik nedenler ile görülen çarpıntı için tavsiye edilen bir bitkidir.

*Avakado :Kalp sağlığı için faydalı olan doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan bu bitki kanda kolesterolün yükselmesini önler ve kalp hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır.

*Nane :2 bardak kaynar suya 1 çorba kaşığı nane eklenir ve 20 dakika kadar demlenmesi beklendikten sonra süzülüp içildiğinde çarpıntıya iyi gelir.

*Ihlamur :Stresi azaltarak rahatlama sağlar. Kas spazmlarını giderir. Kalp çarpıntılarını azaltır

 

Etiketler: kalp çarpıntısı, alp krizi, kalp yetmezliği, panik atak, maranki, doğadan derman, saraçoğlu, bitkisel tedavi, bursa, doğadanderman, istanbul, izmir