Ender Saraç ve Menopoz

 

Menopozu çoğu kişi bir hastalık olarak düşünür aslında menopoz bir hastalık değil bir süreçtir. O yüzden burda tedavi edilecek bir hastalık yok sadece menopozun kadınlarda oluşturduğu etkileri azaltma söz konudur.Doğal ürünlerde bu süreçte faydalıdır. Menopozda en önemli etken hormon eksikliğinden kaynaklandığı için ormon arttırıcı östrojen depoları olan gıdalar tüketilmelidir.

 

Ender Saraç ın Menopoz İçin Tavsiyeleri Aşağıdadır:

 *Adaçayı: Doğal östrojenler içeriyor. Ateş basması, gece terlemeleri gibi menopoz şikayetlerinde etkili.

*Soya fasulyesi: Soyadan elde edilen ve doğal östrojen olan isoflavonlar, menopoz şikayetlerini hafifletiyor.

*Civan perçemi: Doğal östrojen kaynağı olan bitki menopoz şikayetlerinin giderilmesinde çok yararlı.

*Anason: İçinde belli oranda doğal östrojenler ve buna benzer maddeler var. Menopoz sıkıntılarının yanı sıra uyku bozuklukları, gaz kolit, hazımsızlık şikayetlerine iyi geliyor.

*Maydanoz: Doğal östrojenler içeren maydanoz menopoz şikayetlerini gidermek için etkili.

*Kızıldereli otu: Kızıldereli kadınlar belli bir yaşa geldikten sonra birtakım rahatsızlıklarını gidermek için bu bitkiyi kullanıyorlardı. Bu bitki Türkiye'de de bulunuyor.

*Çuha çiçeği yağı: Kızılderililer'den kalma bir bitki. Özellikle gece yatarken kullanılıyor. Bitkinin içinde östrojen yok. Ancak ateş basmaları, gece terlemeleri gibi şikayetlerin dışında egzamalara, kolesterole, kaşıntılara, adet sancılarına karşı etkili.

 

Etiketler: menopoz, menapoz, adet, regl, doğurganlık, yumurtlama, hormon, östropoz, bursa, doğadanderman, istanbul, bitkisel, maranki, saraçoğlu, saraç, doğadan derman