Damar Sertliği Nedir?

 

Damar sertliği (ateroskleroz) kalbi besleyen damar duvarlarında yağ ve kireç birikimiyle meydana gelir. Yüksek tansiyon, kolestrol fazlalığı, diyabet, sağlıksız beslenme, şişmanlık, aşırı alkol tüketimi ve sigara kullanımı damar sertliğini tetikleyen faktörlerdir.

Damar sertliği bütün organ ve dokulara ulaşarak, gerekli besini ve oksijeni taşıyan atardamarlarda tıkanıklıklara neden olur.

Damar sertliği vücuttaki atardamarları tutan bir rahatsızlıktır ve birden fazla damarın tutulması çok sık görülür. Damar sertliği kalp, beyin, böbrek ve bacak damarları hastalığı olarak 4 gruba ayırılır.

Damar sertliği en fazla kalbi besleyen koroner damarları, beyni besleyen şah damarları ve bacakları besleyen femoral damarları etkiler.

Kalbi besleyen koroner damarların tıkanması dinlenme esnasında veya egzersizle kendini gösteren göğüste yanma, göğüs ağrısı, kalp krizi, kalp ritm bozuklukları ve bunların komplikasyonlarıyla doğrudan ölüme sebebiyet verecek sorunlara yol açar. Şah damarlarının tıkanması geçici ya da kalıcı körlüğe veya felçlere, inmelere neden olur.

Bacakları besleyen damarların tıkanması ise yüründüğü zaman görülen ağrıya, ayaklarda yaralara ve kangrene yol açabilir.

Birçok kişi kalp krizi geçirdikten sonra damar sertliğinin farkına varabilmektedir.

 

Damar Sertliği Nedenleri

Damar sertliğinin oluşumu tek bir sebebe dayanmaz. Genetik yatkınlık düşünülse de bunun damar sertliğine nasıl neden olduğu yeterli derecede bilinmemektedir. Bazı genetik faktörlerin, risk unsurlarının da etkisiyle damar sertliğinin oluşumunda rol oynadığı düşünülüyor.

Etiketler: damar, sertliği, kireçlenme, kalp, bursa, doğadanderman, doğadan derman, bitkisel, maranki, saraçoğlu,