Damar Sertliği Belirtileri Nelerdir

 

*Göğüs bölgesinde baskı hissi, egzersiz yaparken sıkışma, yanma hissedilmesi durumunda mutlaka doktora gidilmelidir.

*Damar sertliği kalp damarlarını tutarsa kalp ağrısına ve kalp krizine, boyun damarlarını tutarsa geçici ya da kalıcıfelce neden olur.

*Bacak damarlarını tutarsa yürürken ağrıya, yaraya, kangrene ve bacak kesilmesine yol açabilir.

*Damar sertliği böbrek damarlarını tutarsa yüksek tansiyona ya da böbrek yetmezliğine, karın veya göğüs içi büyük damarı tutarsa balonlaşma ve patlamaya sebebiyet verir.

*Herhangi bir şikayeti olmayan insanların damar ultrasonu yaptırmaları erken teşhise imkan sağlar. Ultrasonla damar sertliğinin erken dönemde tespit edilmesi halinde ilaç tedavisi uygulanır ve risk unsurlarının ortadan kaldırılmasıyla ameliyata ihtiyaç kalmaz.

 

 

 

Kimler Risk Altında;

*50 yaş üzeri,

*Damar sertliği erkeklerde daha fazla görülmektedir,

*Yüksek tansiyonu olanlar,

*Aile üyeleri arasında erken yaşta kalp hastalığına yakalanmış kişiler,

*Kan yağlarının yüksek olması,

*Yüksek kan homosistin düzeyi,

*Diyabeti olanlar,

*Sigara kullanımı,

Sigarada bulunan nikotin, damarı tahrip edici bir zehirdir ve damar sertliğinin gelişmesini hızlandırır. Sigara kullanımı hipertansiyona, kalp krizine ve beyin kanamasına yol açar ve kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır.

Kilo vermek damar sertliği riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Yüksek tansiyon kalbin gerekli bir biçimde kan pompalamasını engeller ve kalp hastalıklarına neden olur. Kalp, damar sertliğinden dolayı oluşan direnci aşmak için daha güçlü kasılmak zorunda kalır. Kalbin daha güçlü kasılması sonucunda kalp kası kalınlaşır ve kalp kasını besleyen damarlar bu aşırı büyük kalbi beslemekte zorlanır. Sonuç olarak kalp ağrısı ve kalp krizi riski fazlalaşır. Yüksek tansiyon tedavi edilmediğinde, yeterli kanı pompalayamayacağından dolayı kalp yetmezliği meydana gelir. Kanda homosisteinin artması damar sertliğinin meydana gelmesini kolaylaştırır. Homosistein fazlalığı damar sertliğini hızlandırır ve pıhtılaşmayı arttırarak enfarktüse zemin hazırlar. Homosistein yükseliği belirti vermez. Test yapılarak öğrenilebilir (üst sınırı 10 micromol/ lt.)

 

Etiketler: damar, sertliği, kireçlenme, kalp, bursa, doğadanderman, doğadan derman, bitkisel, maranki, saraçoğlu,