Cilt Lekesi Problemi Yaşayanlar İçin ...

 

Yıllardır lekesiz bir cildin hayaliyle yaşıyorsunuz. Onlarla yaşamayı kabullenmek yerine neden onlarla savaşmıyorsunuz? Var olan lekelerinizi azaltmak, yeni oluşacakları engellemek istiyorsunuz… Pürüzsüz, bembeyaz bir cilde sahip olabilirsiniz… Lekesiz bir güzellik “sizin” elinizde!

 

Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur

Cilt rengi, derideki melanosit denen hücrelerden salgılanan melanin pigmenti tarafından belirlenir.

Ciltteki renk değişiklikleri, açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde meydana gelir. Melanin pigmenti, deride normalin üzerinde olduğunda koyu lekeler; daha az olduğunda ise, açık lekeler oluşur. Melanin pigmentinin derideki esas görevi güneş ışınlarını emerek derinin hasar görmesini engellemektir ve bu durum bronzlaşma olarak tanımlanır. Bronzlaşmak, vücudumuzun güneş ışınlarına karşı savunmaya geçmesinden başka bir şey değildir.

Leke oluşumunda etkili faktörlerin başında; genetik yapı, maruz kalınan ultraviyole ışınlar, hormonsal faktörler, doğum ve kullanılan kimyasal maddeler gelir.

.

Karşılaştığımız başlıca cilt lekeleri genellikle koyu renkli lekelerdir. Bunlardan başlıcaları:

*Güneş Lekeleri (Solar Lentigo): Özellikle açık tenli, sarışın, hassas ciltlere sahip kişilerde ve yaşlılarda görülür. Boyut olarak çillerden daha büyüktür. Güneş lekelerinin oluşmasını engellemek için hem UVA hem UVB filtreli koruyucu kremler kullanmanız gerekir.

*Hamilelik Lekeleri (Melasma): Gebelik, doğum kontrol hapı veya östrojen hormonu kullanılması ile ortaya çıkabilir. Bu tip lekelerde öncelikle doğum kontrol hapları kesilmeli, güneşten olabildiğince uzak durulmalı ve güneş koruma ürünleri kullanılmalıdır.

*Yaşlılık Lekeleri (Lentigo): Genel olarak el, sırt, omuz ve yüzde görülen bu lekelerin tedavisi mümkündür.  Lentigo kansere dönüşmez.

*Çiller: Güneşin etkisiyle, yüz ve güneş gören bölgelerde ortaya çıkar. Boyut olarak diğer lekelere oranla çok daha küçüktür. Güneş koruyucu ürünlerin kullanılması gereklidir.

*Benler: Her ne kadar benlerin zararsız olduğuna ilişkin bir algı varsa da boyut olarak büyük ve koyu renkli olanlara dikkat etmek gerekir. Benlerinizde herhangi bir değişiklik gözlemlediğinizde mutlaka bir dermatoloğa danışmalısınız.

*Cilt Kanseri (Melanom): Cilt kanserlerinden korunmanın en etkili yolu güneşten uzak durmaktır.  Özellikle güneşin en etkili olduğu 10.00 -16.00 saatlerinde güneşe çıkmamak, en az 15 koruyucu faktör içeren güneş koruma ürünleri kullanmak gerekir. Kullanılacak diğer kozmetik ürünlerin de en az 15 koruma içermesi gereklidir.

 

Unutmayın!

*Hem cilt yaşlanmasında hem de lekelerin oluşumu ve ilerlemesinde en önemli faktör güneşten gelen UV ışınlardır. Her mevsim etkili olan güneş ışınlarından korunmak, yapılması gereken ilk şeydir. Bu sebeple, dört mevsim koruma faktörü en az 15 olan güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Yüksek koruma faktör içeren nemlendirici, UV ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için gereklidir.

.

Cilt lekelerinin Tedavisi

Cilt lekelerinin tedavisinde günümüzde en çok tercih edilen yöntemler; leke açıcı özelliği olan kremler, kimyasal peeling ve lazer uygulamasıdır. Küçük boyuttaki lekeleriniz için ilk aşama olarak leke açıcı özellikteki kremleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kimyasal peeling ve lazer uygulaması ileri boyutlardaki leke tedavileri için uygulanması gereken işlemlerdir ve mutlaka bir dermatoloğa görünmeniz gerekir.