Cilt Sorunlarına Bitki Çayları

 

Söz konusu çay olunca akıllara hemen içilmesi ve birkaç konudaki yararları geliverir. Çayın yararları konusunda şüphemiz yok ama çay illa da içilerek fayda sağlayacak diye bir şey yok. Senelerce yapılan araştırmalara göre çayın cilt sağlığında da önemli bir rol oynadığı fark edilmiştir. Konu cilt olunca da tabi ki çayı sadece içerek değil, cildimize uygulayarak da yarar sağlayacağımız aşikardır.

 

Hem genç görünmek hem cildimizi tazelemek hem de gözenekleri açarak daha pürüzsüz bir cilt elde etmek için kara kafes otu, ısırgan otu, tıbbi nergis gibi bitkileri kullanabilirsiniz. Bu bitkilerden yapacağınız çayları günde 3-4 defa içebilirsiniz. Bu tür bitkilerin vücutta göstereceği etkiler yağları eritmesi ve bunun sonucu olarak da ciltte oluşacak yağ birikmelerini engellemesidir.

 

Cilt sağlığımızı düşündüğümüzde sadece tenimizi değil, cildimizle uyumlu olarak bakım gerektiren saçlarımızı da düşünmemiz gerekir. Papatya ve ısırgan otunu demledikten sonra ılıtıp duştan sonra saçlarımıza uygulayarak saçlarımızda oluşacak kepek sorunundan kurtulabiliriz. Yine aynı şekilde saçlarımıza ısırgan otu, biberiye ve kırk kilit uygulayarak saç dökülmesine karşı yeterli önlemimizi de almış oluruz. Bu yolla hem saç dökülmesine karşı direnç gösteren saçlara sahip olurken bir yandan da şampuan ya da saç kremleriyle saçlarda kalan kimyasallardan da saçlarınızı arındırmış olursunuz. Küçük bir detay olarak da kış aylarına girildiğinde havaların soğumasıyla beraber kılcal damarlar küçüldüğünden az sayıda saç dökülmesi normaldir ve abartılmaması gerekir. Yine de saçınıza bu bitkilerin çaylarını uygulamanın herhangi bir yan etkisi olmadığı için saçınızı her yıkadığınızda kullanabilirsiniz.