Cholex Kolestrol Bitkisel Tedavisi

 

Cholex Kapsül İçeriği:

1-      Çıbanotu

2-      Aslan Kuyruğu

3-      Amber Çiçeği

4-      Alıç

5-      Isırgan Otu

Damarlar tüm vücutta yaygın olarak bulunur ve kalp, beyin ,böbrek … gibi organlara kan taşıyarak bu organların görev yapmasını sağlar. Kolesterol, hangi organın damarında birikirse o rgana ait hastalıklar ortaya çıkar. Örneğin kalbi besleyen atardamarlarda (karoner arter) kolestrol birikimi olursa göğüs ağrısı , kalp krizi gibi sorunlar oluşur. Böbrek damarlarında kolesterol birikimi ise yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabilir

Kolesterol yağımsı bir maddedir. Normal koşullarda yağ suyun içinde çözünmez. Kolesterolde su özeliklerini taşıyan kanda normal koşullarda çözünmez.  Kolesterol, kanda çözünmesi ve taşınması için karaciğerde bir protein ile birleştirilir. Bu kolesterol ile proteinin birleşimine lipoprotein adı verilir.

Değişik türde lipoproteinler vardır:

·         LDL Kötü huylu kolesteroldür

·         HDL İyi huylu kolesteroldür

·         VLDL,İDL ve şifomikronlar.

Yağ metabolizması bozukluğu olan hastaların  yaptırdığı diğer bir kan incelemesi de trigliserid ölçümüdür. Trigliserid de kolesterol gibi kanda çözülen bir yağdır. Kan trigliserid düzeyi ile arteriyoskleroz arasındaki ilişki kolesterol kadar belirgin değildir. Kanda kolesterol ve LDL kolesterolün yüksek olması hasta için risk taşır HDL kolesterolün düşük olması da bir risktir. Bu riske sahip hastalarda kalp krizi, felç, damar tıkanması, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.

Perhiz: Bol egzersiz, bol yürüyüş ve sebze ağırlıklı beslenme tavsiye edilir.

Not: Kolesterol düzeyine bağlı olarak damar tıkanıklığı varsa KARDONEX ile, yüksek tansiyon problemi varsa NORMATIVE-Y ile desteklenmelidir.