Bitkisel Çaylarını Alırken ve Saklarken Dikkat Edilecek Hususlar 

Bitki çaylarını alırken ve saklarken nelere dikkat etmeliyiz. Bitki çayları hangi ortamlarda saklanır ve yaklaşık raf ömürleri ne kadardır. İşte bu konudaki makalemiz.

Bitki çayları birçok açıdan koruyucudur. Soğuk algınlığından ciltteki tahrişe karşı önleyici ve hatta iyileştiricidir. Yalnız bitki çaylarını alırken dikkat etmemiz gerekenleri es geçersek bu şifalardan yeteri kadar verim alamayabiliriz. Peki, bitki çaylarını alırken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Siyah çay 3 sene boyunca değerlerini çok fazla kaybetmeden rafta kalabilir. Bitkiler ise en fazla 18 ay raf ömrü taşırlar. Tabi bu sürede nemden uzak ve kapalı bir kapta kalmaları gerekir. Bitki çayını tercih ederken bulabildiğimiz kadar tazesini bulmak tabi ki en güzel şeklidir ama bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu yüzden aldığımız çayın son kullanma tarihlerine dikkat etmemiz veya güvendiğimiz aktarlardan alışveriş yapmamız en uygun yöntem olacaktır.

Bitkilerin satılmasına kadar geçen hazırlama süresi, sahip olduğu değerlerini kaybetmemesi adına çok ama çok önemlidir. Her bitkinin kendine has, özel toplama zamanı vardır. Bitkiler bu özel toplama zamanlarında toplanmalı ve kurutma aşamasında dikkatli olmak gerekir. Eğer kullanılacak kısım bitkinin köküyse güneşte, çiçekleriyse gölgede ve rüzgarda kurutmak gerekir. Alacağımız bitkilerin nasıl kurutulduğunu sorarak öğrenmeye çalışabiliriz.

Bu yöntemleri uygulayarak bitkilerden ve bitki çaylarından aldığımız verimi çok daha yukarılara çekebiliriz.