Astım Dedikleri Nedir?

Astım, bir alerji türüdür. Alerjiye bağlı olarak solunum yollarının iç zarının şişmesi ve sıkışması sonucunda sık sık tekrarlanan krizlerle kendini belli eder.  Astım, nefes borusunu, bir başka deyişle, hava yollarını – akciğerlere hava taşıyan küçük tüpleri – etkileyen bir durumdur.Krizler, soluduğunuz bir maddeye karşı aşırı duyarlıkla tetiklenir. Örneğin bir polen ya da ev-tozu gibi. Bu durumda, vücut histamin gibi maddeleri salgılar ve solunum yolu şişerek daralır. Astımlı biri, astımı tetikleyen bir şeyle temasa geçtiğinde, hava yollarının duvarları çevresindeki kas gerilerek hava yolu daralır.Hava yollarının yüzeyleri iltihaplanıp şişmeye başlar. Genellikle sümük ya da balgam oluşur. Tüm bu tepkimeler hava yollarının daha daralıp tahriş olmasına neden olur ve astım belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açar.
 
Astımın Yaygın Belirtileri Şunlardır:
 
• Öksürme
 
• Göğüste ıslık sesi ya da hırıltı
 
• Nefes daralması
 
• Göğüste daralma hissi.
 
Astım Hastalığı akciğerler içindeki hava yollarının, yani bronşların çeşitli uyaranların etkisiyle yaygın olarak daralması sonucu gelişir ortaya çıkmasında hem genetik, hem çevresel faktörler etkili. Astım`la baş edebilmek için hasta ve yakınlarının birlikte eğitilmesi gerekiyor.
 
Astım, kadınlarda daha sık görülen bir hastalık ve pek çok türü var:
 
*Alerjik Astım:Evcil hayvanlar, polenler, küfler alerjiye neden olan maddelerdir.
 
*Alerjik Olmayan Astım:Nezle, gribal enfeksiyonlar, soğuk veya  kirli hava, sigara dumanı, parfüm kokusu, gıda katkı maddeleri ve stres etkili oluyor.
 
*Mesleksel astım, kişinin çalıştığı ortamda karşılaştığı etkenlerden ortaya çıkar. Koruyucu maske kullanımının yararı olabiliyor.
 
*Egzersiz astım`ı efor sırasında ortaya çıkan bir tür deride sıcaklık, kızarma, kaşıntı ve kuru öksürükle birlikte seyreder. Egzersizden 4 saat öncesine kadar yemek yemeyin, ilaç almayın. Çok sıcak ve nemli havada egzersiz yapmayın.
 
*Gece astım`ı olan kişiler, sabaha karşı, öksürük, hırıltı ve nefes darlığı ile uyanır. Yatak odası bu türde çok önemli. Evcil hayvanları odanıza sokmayın. Oda ısısının soğuk olmamasına, yün, yorgan, yastık gibi eşyalarda akarlarla mücadeleye dikkat edin.
 
*Kronik astım, medikal tedaviye çok fazla yanıt vermiyor. Bu durumda özellikle bilinçsiz ilaç kullanmak çok sakıncalı. Alerjik maddelere dikkat edin. Yiyeceklere bağlı astım`da proteinler ile dondurulmuş gıdalar, ve fast foodlardaki katkı maddeleri sülfitler rol oynuyor. Bu yiyeceklerin uzun süre dayanması için kullanılan sülfitler, krizleri tetikliyor. Aşırı tuz ve alkol tüketmemeye de dikkat edin.
 
*Gastrik astım, mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasıyla oluşuyor. Buna reflü deniyor. Mide fıtığı olanlarda yaygın bir hastalık. Hafif yiyin ve 3 saatten önce sırtüstü yatmayın. Astım`la mücadelede besinler önemli rol oynuyor. A,C,E vitamini içeren besinler vücudun direncini artırıyor.

 

http://dogadanderman.com/bitkisel/greenstore-colden.html