Anal Fissürün Nedenleri
 
Makattaki kasların bütünlüğünün çatlama veya yırtılma yolu ile bozulmasıdır.
Anal fissürün nedeni bilinmemektedir, ancak yakınmalar makattan sert ve iri dışkının geçmesi ile belirginleşir. Makatta kabızlık veya ishale, acı besinler tüketmeye bağlı çatlaklar oluşur, doğum sonrasıda çok görülür. Hastalığın görülme olasılığı kabızlık, lösemi, Crohn hastalığı, bağışıklık sistemi yetmezliği hastalıkları ve birden fazla gebelik ile birlikte artmaktadır.
 
Ağrıya karşı son derece duyarlı olan anal bölgedeki herhangi bir minicik çatlak az çok ağrıya; o da anal kaslarda spazma, yorulma ağrısına, kan dolaşımında bozulmaya, yani iskemiye yol açar. İskemi halinde ağrı daha da artar ve yara beslenmesi bozulur, iyileşme gecikir hatta kötüleşir.
Medikal olarak iyileştirilmiş pek çok fissür nükseder. Bunun nedeni, anal kanalı saran ve destek veren eksternal kas demetlerinin, kuyruk sokumu tarafında sık olarak doğuştan zayıf yaratılmış olmasıdır.
Kabızlık ve doğum gibi nedenlerle makatta oluşan çatlak (fissür), zamanla müzminleşerek dayanılmaz ağrı ve kaşıntılara sebep olur.
 
 
http://dogadanderman.com/bitkisel/greenstore-spalte.html
 
 
 
Etiketler: Anal füssür, makat, çatlak, basur, kabızlık, maranki, saraçoğlu, bursa, doğadanderman, doğadan derman, bitkisel