Anal Fissürün Belirtileri
 
Sert ve iri dışkılama anında ve özellikle sonrasında oluşan şiddetli anal ağrı yakınması belirgindir. Ağrı bir saat kadar sürebilmekte ve diğer dışkı geçişi ile yinelenmektedir. Ağrılar özellikle dışkılamadan sonra artar ve saatlerce, hatta gün boyu sürer, dayanılmaz olur.Sancı nedeni ile hasta tuvalete gitmekten korkar, buda kabızlığı artırır ve neticede fissür giderek büyür.Çocuklar dışkılamayı reddedebilirler.
 
Olay 20-30 gün devam ederse, yara önünde hemoroide benzer, hipertrofik papilla veya web denilen bekçi bir meme oluşur; yara daha da derinleşir, ağrı ve kaşıntı artar; yani artık KRONİK ANAL FİSSÜR GELİŞİR. Sert bir zemine otururken de ağrı hissedilir.
 
İyice kronikleşmiş fissürlerde bazen iltihabi veya pis kokulu sarı akıntı da olabilir. Bunun sebebi, fissür yarasının derinleşmesi veya bekçi memeyi alttan delerek, bir perianal fistül oluşturmasıdır.
 
Kanama nadirdir ve kağıda bulaşır tarzdadır; hemoroidlerdeki gibi püskürür tarzda değildir. Tuvalet kağıdı, iç çamaşır veya alt bezinde çizgi halinde kan bulaşması görülebilir. Makat etrafında kaşınma belirgindir.
 
Makattan kanama olduğu zaman mutlaka uzman doktor tarafından muayene olunmalı, çünkü kalın barsak kanserleri ve kalın barsağın diğer hastalıklarıda kanama yapabilir. Hemoroid ve fissür tedavisine kesin tanı konulduktan sonra başlanmalı.
 
http://dogadanderman.com/bitkisel/greenstore-spalte.html
 
 
Etiketler: Anal füssür, makat, çatlak, basur, kabızlık, maranki, saraçoğlu, bursa, doğadanderman, doğadan derman, bitkisel