Kan Şekerini Dengelemenin 12 Yolu

 

Hayatımızda önemli rol oynayan kanşekerini dengelemek için aşağıdaki sıralamaları uyguladığımızda yaşamamızı sağlıklı bir şekilde geçirebiliriz….

1-Hangi saat aralığında dayanılmaz açlık veya tatlı ihtiyacı duyduğunuzu belirleyin.
2-En çok ne yemek sizi tok tutuyor not alın. 
3-Protein tüketmeye özen gösterin. 

4-Ekmeksiz öğün geçirmeyin.

5-Sebzeleri yoğurtsuz tüketmeyin.

6-Meyvenin yanına yoğurt /süt / ayran ekleyin.

7-Diyet bile olsa bisküvilerde abartıya kaçmayın.
8- Kavrulmamış (çiğ) badem tüketin.
9-Salatalara mutlaka yağ ve sirke ekleyin.
10-Son lokmanızı bir proteinle bitirin.

11-İkindi ve gece öğünlerine dikkat edin.
12-Gece mutlaka süt veya yoğurt tüketin.


Uzun süren açlıklardan sonra ‘yemeğe adeta saldırdım’ ya da ‘deli gibi yemek yedim’ gibi sözlerin sıkça söylendiğini ifade eden uzmanlar bunların kan şekerinin ne kadar fazla düştüğünün ve ne kadar uzun bir açlık geçirildiğinin göstergesi olduğunu vurguluyor. 

Birdenbire yemek yenildiğinde hızla yükselen kan şekeri ve bol miktarda salgılanan insülinin zamanla karın bölgesinde ve kollarda birikimler yapmaya başladığına dikkati çeken uzmanlar şunları söylüyor: 

“Bir süre sonra bu yağlanmalar nedeniyle vücutta direnç oluşuyor, kalıcı yağlanmalar ortaya çıkıyor. Kalıcı yağlanmanın önüne geçebilmek için de kan şekerini hep aynı seviyelerde tutmak önem taşıyor. Bunun yolu da aç kalmaktan değil, doğru besinleri tüketmekten geçiyor.”


Beslenirken Aşağıdakileri Tercih Edin:


*Muz, incir, üzüm, karpuz yerine: Erik, armut, şeftali. 

*Beyaz ekmek yerine: Tam buğday ekmeği.

*Pirinç pilavı yerine: Bulgur veya esmer pirinç.

*Patates yerine: Diğer sebzeler. 


*Yağlı süt ürünleri yerine: Orta veya az yağlı süt ürünleri.

 

İnsanlar,severek yediği tatlıların kilo aldırmasından korkuyor.Fakat şişmanlık korkusunun kaynağı tatlılar, tansiyon ya da kan şekerimiz düştüğünde, başımız döndüğünde, kustuğumuzda ya da ishal olduğumuzda, çok yorulduğumuzda ya da çok acıktığımızda bizim için bir şifa kaynağına dönüşür. Bu nedenle, yanımızda daima bir tane şeker ya da bir parça çikolata bulundurmayı ihmal etmeyelim.

 

Etiketler: Kan şekeri, düşmesi, şeker, diyabet, glikosamin, bursa, doğadanderman, bitkisel, maranki, Saraçoğlu,doğadanderman