Aftı Neler Hızlandırır ve Tedavisini Neler Geciktirir.

İnsanların %20-30 unda oluşan aftın oluşumunu bazı etkenler hızlandırmaktadırlar. Aynı şekilde bazı etkenlerde tedavi sürecini uzatmaktadırlar. Bu etkenlein geniş ayrıntısı aşağıdaki makalemizdedir.

*Stres

Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastirit gibi birçok hastaligin nedenleri arasinda kabul edilen stres aft olusmasinin en önemli nedenlerinden birisidir. Hanimlarda premenstural gerginlik de aft olusumunu hizlandiran faktörlerdendir.

*Yiyecekler

Turunçgille, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatli çerezler gibi agiz mukozasini irrite edebilen yiyecekler aft olusumunu hizlandiran önemli faktörler arasinda sayilmaktadir.

Bunlarin yani sira bazi bünyeler için allerjik olabilen kara bugday, çavdar, arpa, çukulata, findik, kabuklu deniz hayvanlari, soya, domatezbazi patlican, elma, incir, peynir. gibi yiyeceklerde aft olusumunu hizlandirirlar.

*Travma

Yanak dil dudak isirma, sert yiyeceklerin tahrisi ve yumusak olmayan dis firçalama islemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden oldugu vuruklar aft için uygun zeminin olusmasina yardimci olurlar.

*Diş Macunu

Dis macunlarinin temizleme özelligini artirmak için köpük yapici olarak yapilarna katilan "sodyum lauryl sulhate" ( SLS ) mukoza hücrelerinin yikimini artiran irrite edici bir kimyasaldir.

SLS bu özelligi ile aft olusumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.

Özellikle aft sorunu olan kisilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren dis macunlari üretilmektedir.

*Sistemik Hastalıklar

Behcet Hastaligi

Genital ülser,

konjuktivit, retinit, lokositoz gibi, birçok sistemik belirtiler yaninda agiz içerisinde olusan tekrarlayici aftlarla kendini gösteren bir hastaliktir.

Birçok malign ve otoümmin hastaliklarla birlikte de tekrarlayici aftlar görülebilmektedir.

*Diğer Nedenler

B12 vitamini ve demir noksanligi,

Sigara içme, tütün çignemenin gibi aliskanliklarin de aft olusumuna katkida bulunan önemli faktörler oldugu bilinmektedir.

Tedavi

Aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliginden iyilesmektedir. Ayrica belirli bir krem tedavisi ile sikayetlerin dahada azilmasi ve siddetli agrili gecmemesi icinde mümkündür.

Aft sorunu ile karsi karsiya olanlarin asagida siralanan islemlerden birini yada birkaçini uyguladiklarinda daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür:

Agriyi azaltmak ve iyilesme periyodunu kisaltmak için:

*Sicak asidik ve irrite edici gidalardan kaçinilmalir.

*% 2 hydrogen peroxide" solusyonuna batirilan pamuk yada gazli bez ile aft bölgesi temizlenebilir.

*Su ile karbonat karisimindan hazirlanan ince yapili bir krem aft üzerine sürülebilir.

*Yarim bardak suya yarim kasik tuz ilavesi ile elde edilen solusyonla günde üç kez gargara yapilabilir,

*Yemeklerden önce aft bölgesine "xylocaine" solusyonu ya da agiz için hazirlanmis anestezik kremler uygulanabilir.

*Aft üzerine uygulanacak "orabase", "Gly-oxide", "Cankaid","Ambesol" gibi agiz içi kremler uygulanabilir.

*"sucralfate" tableti iliksuda eritip gargara yapilabilir.

*Özellikle afti baslangic asamasinda "Tetrasiklin" tableti suda eriterek elde edilen solusyon ile gargara yapmak aftin fazla büyümesini engeller ve agriyi azaltir.

*Gene aftin baslangiç safhasinda bölgeye bir topikal steroid "%0.1 lik triamcinalone" uygulanmasi ya da steroidli bir gargara "betamethasone syrup" ile gargara yapmak aftin fazla büyümesini engeller ve agriyi azaltir.

*Chlorhexadine" gargaralar iyilesme periyodunu kisaltir.

 

http://dogadanderman.com/bitkisel/bsa-hodan-kremi.html

 

Etiketler: Ağız içi yaralar, aft, uçuk, btkisel tedavsi. damak, maranki, saraçoğlu, saraç, bursa, doğadan derman, bitkisel, doğdanderman