Migren Nedir?


Hayatımızda yaşadığımız her baş ağrısı migren değildir.Peki migrenin tam tanımı nedir? İşte bunla ilgili yazımız.

Migren baş ağrısı ile karakterize olmakla birlikte, nöroloji ve gastrointestinal bulguların eşlik edebildiği, ataklar halinde gelen bir hastalıktır. Gastrointestinal bulgular olarak bulantı, kusma ve bazen ishal görülebilir. Işık, ses ve koku hassasiyeti gelişebilir. Nörolojik bulgular olarak baş dönmesi, görme ile ilgili bozukluklar (ışıklı, perdeli görmeden tamamen görememeye kadar), uyuşukluk, kısmi güçsüzlük ve felç, konuşmada bozukluk olabilir. Bazı migren atakları sadece baş ağrısı ile seyrederken, bazılarında tüm bu bulguların hepsi görülebilir. Daha çok çocuklarda olmak üzre sadece bulantı kusma ile seyreden migren atakları da vardır.

Stres, açlık, uykusuzluk, bazı yiyecekler, lodos, adet dönemi hormonal değişimler en fazla bilinen migreni tetikleyen nedenlerdir.

Migren hastalığı daha çok kadınlarda görülür. Her 5 kadından birinde migren hastalığı vardır. Migren çoğunlukla genç ve orta yaş grubunda (20-50 yaş aralığında) görülmektedir. Ancak 1 yaşından itibaren çocuklarda da migren tanımlanmıştır. Her yaşta başlayabilir ancak 50 yaşından sonra başlaması olağan değildir.

 

Etiketler: Migren, baş, ağrısı, paraseptin, salva, mintmax, doğadanderman, bitkisel, doğadan derman, bursa, maranki, saraçoğlu